Jaroslav Baška medzi slovenskými vojakmi v Afganistane po štvrtýkrát

Jaroslav Baška medzi slovenskými vojakmi v Afganistane po štvrtýkrát

„Odkážte doma, že na všetkých blízkych stále myslíme a s láskou spomíname. A nezabudnite pozdraviť Trenčín.“
Odkaz vojenského policajta rtn. Jozefa Křivánka, ktorý mi pri návšteve najväčšieho tábora slovenského kontingentu v Kandaháre robil ochranku, som teda vybavil aspoň takto symbolicky.
Aj tento Trenčan, podobne ako vyše 250 ďalších Slovákov v operácii ISAF pomáha budovať mier a demokraciu na leteckej základni v búrlivom Afganistane. So všetkými rizikami, aj tým najcennejším - nasadením vlastného života. Robia Slovensku vynikajúcu reklamu, čo pripomenul aj americký ambasádor na Slovensku, pán Sedgwick.
Našich vojakov so špeciálnym poslaním a ďaleko za hranicami Slovenska som na prelome ostatného roka stretol hneď dvakrát. Okrem Afganistanu, čo bola v poradí moja štvrtá návšteva, som symbolicky pred Vianocami pozdravil aj partiu vojakov na Cypre.
Nielen im sú venované tieto riadky vďaky. Patria aj štyridsiatim dvom hrdinom, čo sa pred siedmimi rokmi vracali z mierovej misie a ich životy preťala najväčšia letecká katastrofa v dejinách Slovenska. Dvakrát som im pri pamätníku na mieste nešťastia zapálil sviečku. Teraz, v Kandaháre to bol zvláštny druh emócie. Pieta potichu.
Na hrdinov sa jednoducho nezabúda. Česť a sláva ich večnej pamiatke.

Galéria k článku